facebook tracking

Svenska kyrkan Lyckå församling söker kyrkogårds- och fastighetschef

Scroll to content

Är du en trygg och engagerad ledare som med stort engagemang vill fortsatt bidra till att utveckla kyrkogårds- och fastighetsverksamheten i Lyckå församling? Önskar du en arbetsplats där du omges av naturskön miljö, har stora möjlighet att påverka och får arbeta med utveckling- och hållbarhetsfrågor? Då kanske du är den vi söker! På uppdrag av vår kund Svenska kyrkan Lyckå församling söker vi nu en stabil och inspirerande ledare till rollen som kyrkogårds- och fastighetschef.

Vi erbjuder Dig
Ett omväxlande och utmanande arbete i en stabil organisation där du ges utmärkta möjligheter att vara med och påverka och utveckla verksamheten. En trevlig och naturskön arbetsmiljö väntar dig och du ansluter till ett trevligt och engagerat team av kollegor där man tillsammans värnar om en hög trivsel och god gemenskap på arbetsplatsen samt där balans mellan arbete och privatliv värdesätts. Du får arbeta med moderna och tidsenliga frågor i en organisation med framåtanda och sunda värderingar.  Du erbjuds goda förutsättningar och stödfunktioner avseende information, HR och ekonomi.

Om Svenska kyrkan Lyckå Församling
Lyckeby är ett villasamhälle i östra Blekinge, sammanväxt med Karlskrona stad. Lyckeby ligger nära havet och är en av Sveriges soligaste platser. Här finns drygt 12 000 invånare varav 70 % är medlemmar. Församlingens verksamhet bedrivs i Lyckeby, på landsbygden och i en mindre tätort, Kättilsmåla. Lyckå församling har tre vackra kyrkor med tillhörande församlingshem, personalbyggnader och kyrkogårdar. I centrala Lyckeby finns församlingens expedition, tjänsterum och samlingslokaler samlade i en gemensam byggnad, Mariagården. I Mariagården finns även församlingens förskola.

Lyckå församling har ca 35 anställda och många volontärer, både unga och äldre. Det finns en stor barn-, konfirmand- och ungdomsverksamhet, ett rikt kör- och musikliv samt stora möjligheter och behov inom diakonin. Lyckå församling erbjuder flera möjligheter till dop och vigsel samt bedriver en välfungerande begravningsverksamhet och kyrkogårdsförvaltning.

Om tjänsten
I tjänsten som kyrkogårds- och fastighetschef ansvarar du för Lyckå församlings kyrkogårds- och begravningsverksamhet, fastighetsbestånd och maskiner. Övergripande förväntas du säkerställa att service, planering och underhåll inom dina områden efterföljs in linje med verksamhetens målsättningar. Vidare har du ansvar för det övergripande strategiska och operativa arbetet inom dina ansvarsområden innebärandes ansvar för budget, verksamhetsplanering- och utveckling samt personalansvar för ett arbetslag som idag består av 10 medarbetare. 

Förutom ledning av den dagliga verksamheten förväntas du driva utvecklings-, effektiviserings- och förändringsfrågor där miljö & hållbarhet är viktiga frågor på dagordningen. Men även att säkerställa att arbetsmiljön och de miljömässiga föreskrifterna efterlevs. Du kommer vara föredragande tjänsteman i kyrkorådet i kyrkogårds-, begravnings- och fastighetsfrågor Organisatoriskt är du direkt underställd kyrkoherden samt föredrar ärenden för kyrkoherden. Du är även kontaktperson gentemot länsstyrelse och andra berörda myndigheter och förväntas deltaga i det kulturhistoriska arbetet. I övrigt ingår i huvudsak följande i dina arbetsuppgifter och ansvar;

  •  Följa upp vård- och underhållsplaner för fastigheter och kyrkogårdar med huvudansvar för fastighetsbesiktningar, uppföljning samt renoveringar vid behov.
  • Ansvar för upphandlingar inom kyrkogårds- och fastighetsområdet samt samordning av större inköp därinom.
  • Ansvar för att kommunicera- och uppdatera om aktuella frågor inom ditt område på hemsida, i församlingsblad eller då allmänheten kontaktar oss i dessa ärenden.
  • Huvudansvar för gravregister, anläggningsregister och Kyrksam samt att det hålls uppdaterat och aktuellt.

Din bakgrund
För att lyckas i tjänsten ser vi gärna att du har en för tjänsten relevant högskoleutbildning och arbetslivserfarenhet, gärna med anknytning till fastighet, landskapsarkitektur, park, miljö- eller motsvarande. Men det är inte krav. Det viktigaste är att du har ledarerfarenhet där personal- ekonomi-, verksamhets- och arbetsmiljöansvar varit naturliga delar i tjänsten. 

Vidare har du tidigare erfarenhet av framgångsrikt förbättringsarbete där du som ledare har skapat goda förutsättningar med klara och tydliga mål för dina medarbetarna och där en god struktur och kontinuerlig styrning och uppföljning utgjort grunden I din ledarroll. Du är van vid att arbeta i nära samverkan med övriga ledningsfunktioner och samarbetspartners samt innehar B-körkort och är en van användare av Office-paketet.

Om dig
Vi söker dig som är en trygg och stabil ledare som har förmågan att entusiasmera och motivera, som välkomnar förändring samtidigt som du har förståelsen för rådande strukturer och arbetskultur. Du är lyhörd, skicklig i att delegera och involvera samt förstår vikten av att ta tillvara dina medarbetares resurser och kunskaper. Du är mån om att vara rak och tydlig i din kommunikation samt uttrycker dig väl i tal och skrift. 

Genom din förtroendeingivande personlighet skapar du goda och långsiktiga relationer såväl inom som utanför organisationen. Är du dessutom målinriktad, framtidsorienterad och mån om att förkovra såväl dig själv som verksamheten har du goda förutsättningar att lyckas. Att du har en grundläggande samstämmighet samt lojalitet med Svenska kyrkans värdegrund förutsätter vi och att du liksom vi, anser att alla människor är lika betydelsefulla och att du värnar om dina medmänniskor, vår miljö och natur.

Placering & Start
Tjänsten har sin placering i Lyckeby, Karlskrona kommun med goda kommunikationsmöjligheter och närhet till tåg och buss. Tillsättning av tjänsten är enligt överenskommelse med beräknat tillträde efter sommaren.

Kontakt
Har du frågor om tjänsten är du varmt välkommen att kontakta rekryteringsansvarig Daniel Hilvardén eller Linnea Olsson på telefonnummer 040-6434840 alternativt via mail: info(at)futureandfriends.se. 

Ansökan
Då vi tillämpar löpande urvalsarbete uppmanar vi dig att skicka din ansökan snarast för att säkerställa att ansökan kommer med i processen. Vi ser fram emot din ansökan

Skicka ansökan

Eller vet du någon som skulle passa ännu bättre? Berätta för dem.

Malmö

Baltzarsgatan 18
21136 Malmö Vägbeskrivning info@futureandfriends.se 040 – 64 34 840

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor